příspěvková organizace Ministerstva kultury

program Musaionfilmu 2019

odkaz: MUSAIONFILM 2019

 

 

program Musaionfilmu 2019

přehlídka (s mezinárodním přesahem) probíhá od 11. do 13. června 2019

v Muzeu Jana Amose Komenského v Uherském Brodě

 

musaionfilm.cz

verze programu k datu uzávěrky: 24. 5. 2019 | 13.00

 

diskuse moderují lektoři přehlídky:

prof. MgA. Rudolf Adler (KDT FAMU) / vedení diskusí

PhDr. Petr Slinták (ČRo)

 

po celou dobu přehlídky je v Informatoriu muzea zpřístupněna výstava MZM Brno

ke stejnojmennému filmu Musaionfilmu 2019:

 

Dva životy, dvě kultury, dvě země

 

téma Musaionfilmu 2019:


 

pořadatel přehlídky / finanční podpora:

 



úterý 11. června 2019

ŠKOLNÍ VIDEOMUZEUM 2019

 

8.00 – prezence, vstup pro školy zdarma

 

8.10 – zahájení pro školy, představení poroty

 

8.15 – Školní videomuzeum 1/4 – filmy vysokých škol

 

Petr Bezruč – Ještěr od Lysé hory (52:01) | Dokumentární film o životě Petra Bezruče | přihlašovatel: Slezská univerzita v Opavě | výroba: Slezská univerzita v Opavě ve spolupráci se Slezským zemským muzeem, 2018

Príbeh neandertálskeho človeka (14:37) | Film k rozšíreniu poznatkov o neandertálskom človeku a jeho materiálnej kultúre medzi deťmi a mládežou. | přihlašovatel: Katedra muzeológie FF UKF Nitra, SR | výroba: Katedra muzeológie FF UKF v Nitre, SR, 2018

 

9.25 – diskuse

 

9.45 – Školní videomuzeum 2/4 – filmy středních škol z projektu Prvního mezinárodního setkání studentů v Olomouci – “Art & Contemporary Me (ArtCoMe)” Muzea umění Olomouc v rámci výstavy Rozlomená doba 1908–1928:

 

Porcelánka Zsolnay (0:33) | Animovaný klip na téma Porcelánka Zsolnay studentů střední školy Apáczai Csere János (ANK) Gimnázium (Pécs, Maďarsko), zapojených do mezinárodního projektu Art & Contemporary Me (ArtCoMe) Muzea umění Olomouc. | přihlašovatel: Muzeum umění Olomouc

Kina meziválečné Varšavy (01:24) | Animovaný klip na téma Kina meziválečné Varšavy studentů střední školy VII Prywatne Liceum im. Mikołaja Reja (Krakow), zapojených do mezinárodního projektu Art & Contemporary Me (ArtCoMe) Muzea umění Olomouc. | přihlašovatel: Muzeum umění Olomouc

Modernizace Bratislavy v letech 1908–1928 (01:19) | Animovaný klip na téma Modernizace Bratislavy v letech 1908–1928 studentů Školy pre mimoriadne nadané deti a gymnázia (Bratislava), zapojených do mezinárodního projektu Art & Contemporary Me (ArtCoMe) Muzea umění Olomouc. | přihlašovatel: Muzeum umění Olomouc

Váleční sirotci Sibiře („legionářské děti“) (01:08) | Animovaný klip na téma Váleční sirotci Sibiře („legionářské děti“) studentů Gymnázia Olomouc – Hejčín, zapojených do mezinárodního projektu Art & Contemporary Me (ArtCoMe) Muzea umění Olomouc. | přihlašovatel: Muzeum umění Olomouc

 

9.50 – diskuse

 

10.10 – Školní videomuzeum 3/4 – filmy základních škol

 

Vláda věcí tvých k tobě se navrátí (20:00) | Listopad 1989 a co mu předcházelo očima pamětníků | přihlašovatel: Základní škola, Uherský Brod, Mariánské náměstí 41, okres Uherské Hradiště | výroba: Amatérský dokument žáků 8. ročníku Základní školy Mariánské náměstí v Uherském Brodě, 2019

Brezovská kobelica v proměnách času (07:09) | Film ZŠ. | přihlašovatel: Školy Březová | výroba: Školy Březová, 2019

Potápěč a ponorka (04:50) | Film ZŠ. | přihlašovatel: Alois Mikeš ZŠ a MŠ J. A. Komenského Komňa

Velká ryba (02:39) | Film ZŠ. | přihlašovatel: František Mikeš ZŠ a MŠ J. A. Komenského Komňa

 

10.45 – diskuse

 

11.05 – Školní videomuzeum 4/4 – filmy ve spolupráci se ZUŠ

 

Vandrovali hudci (11:47) | Filmové zpracování starobylé balady z Uherskobrodska dětskými muzikanty v muzejní produkci. | přihlašovatel: Katolická základní škola v Uherském Brodě | výroba: Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě, 2019

Naši Italové (11:12) | Film Naši Italové zpracovává téma exodu Italských obyvatel z okolí Ledra za první světové války do Čech. | přihlašovatel: ZUŠ Jakuba Jana Ryby | výroba: ZUŠ Jakuba Jana Ryby, 2018

 

11.35 – diskuse

 

11.55 – přestávka

 

MUZEJNÍ FILMY 2019

 

12.05 – prezence, vstup pro školy zdarma

 

13.00 – zahájení pro muzea, představení poroty, Musaionfilm 2018 (poohlédnutí za minulým ročníkem, novinky 2018–2019)

 

13.15 – Osobnosti 1/2 (TV)

 

Adalbert Stifter – život a dílo (52:00) | Životopisný dokument o životě polozapomenutého šumavského básníka a spisovatele. | přihlašovatel: Česká televize,  Mgr. Zdeněk Flídr – ZF FILM | výroba: Česká televize, Mgr. Zdeněk Flídr – ZF FILM, 2016

Barokní velmož (52:04) | Výpravný dokumentární film přibližuje osudy výjimečného muže, olomouckého biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna, který usilovnou prací proměnil podobu barokní Moravy. | přihlašovatel: Česká televize / Video Theo | výroba: Česká televize / Video Theo, 2019

 

15.00 – diskuse

 

15.30 – Architektura


Přestavba vesnic jihovýchodní Moravy [ukázka] (10:23) | Vývoj vesnické zástavby. | přihlašovatel: Jan Kruml | výroba: LucasFilm Brno, 2016

Cesty lnu a barvířství (01:25) | Den věnovaný řemeslům v Muzeu lidových staveb v Kouřimi | přihlašovatel: Regionální muzeum v Kolíně, p. o. | výroba: Regionální muzeum v Kolíně, p. o., 2018

Tříkrálová koleda (01:18) | Národopisný pořad v Muzeu lidových staveb v Kouřimi | přihlašovatel: Regionální muzeum v Kolíně, p. o. | výroba: Regionální muzeum v Kolíně, p. o., 2019

Adolf Loos – Müllerova vila (01:13) | spot o expozici Muzea města Prahy | přihlašovatel: Absolute Film Design sro | výroba: bsolute Film Design sro, 2018

Rothmayerova vila (01:33) | spot o muzejní expozici | přihlašovatel: Absolute Film Design sro | výroba: Absolute Film Design, 2017

Záznam vzpomínkového setkání (04:11) | Záznam vzpomínkového setkání pamětníků Otto Rothmayera | přihlašovatel: Muzeum Hlavního města Prahy | výroba: Absolute Film design s.r.o., 2017

 

15.50 – Exponáty

 

Jak jsme objevili Focke Wulf Fw-190 (05:00) | Vykopání letadla sestřeleného v letecké bitvě nad Jindřichohradeckem v roce 1944 | přihlašovatel: Muzeum Jindřichohradecka | výroba: Česká televize, 2011

Vzpomínky se nezahazují (01:55) | Poděkování všem dárcům muzea. | přihlašovatel: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, p.o. | výroba: 14|15 Baťův institut Zlín, 2019

Dáváme věcem nový život (01:02) | Další z krátkých videospotů jičínského muzea. | přihlašovatel: Regionální muzeum a galerie v Jičíně | výroba: Lukáš Masner, 2018

 

16.00 – diskuse

 

16.30 – prezentace CEAD (Muzeum umění Olomouc) | 20 min.

 

16.50 – přestávka

 

17.00 – lektorský seminář s projekcí prof. MgA. Rudolfa Adlera

Vývoj a metamorfózy dokumentárního portrétu | 90 min

 

18.30 – přestávka

 

19.00 – občerstvení v atriu muzea, Muzejní kavárna

 

 

 

 

KULTURNÍ PROGRAM

s možností návštěv expozic a výstavy Predátoři do 23.00 hod.

 

20.00 – Řízená degustace vín z tratí Komenského vinic

 

Rodinné vinařství Staňkovi z Blatnice pod Svatým Antonínkem / vinostankovi.cz

 

20.30 – CM Babica z Hluku

 

Muzika pravidelně vystupuje u příležitosti tradičních „Dolňáckých slavností“ s Jízdou králů v Hluku na Uherskohradišťsku (o slavnostech viz film Jízda králů v Hluku, 12. 6., 13.00). / uh.cz/cmbabica. V roce 2006 se představila v pořadu BROLNu „Putovali hudci“, který proběhl na hlucké tvrzi u příležitosti zdejších hodů (viz video vlevo). V roce 2008 muzika připravila koncert dvou významných pěveckých osobností – zpěvačky Vlasty Grycové a zpěváka Josefa Piláta (8. 8. 2008). Hostem souboru byl také soubor Javorina ze Strání se svým ženským sborečkem. V roce 2009 dvakrát zahajovala kocert folkrockové skupiny Čechomor (9. 5. v Hluku a 4. 12. v Nivnici). Ve stejném roce opět na hlucké tvrzi spoluúčinkovala v pořadu věnovanému 100. nedožitým narozeninám českého spisovatele Františka Kožíka, jehož rodina z otcovy strany pochází z Hluku. Jedním ze zajímavých vystoupení je také spoluúčast na Mikulášském koncertu v Hluku, kde vystupovaly skupiny PaCoRa trio a SKLO (Bratislava).

 



středa 12. června 2019

9.00 – Totalita


Dva životy, dvě kultury, dvě země (26:54) | Řekové na českém území od 2. poloviny 20. století do současnosti | přihlašovatel: Moravské zemské muzeum | výroba: Mravské zemské muzeum + Hellenika, nadační fond, 2018

Plíživá kontrarevoluce v Semilech 1968 (31:26) | Dokument o bouřlivých událostech, které se dostaly i do článků Ludvíka Vaculíka. | přihlašovatel: Muzeum a Pojizerská galerie Semily, p.o. | výroba: Produkce a odborná spolupráce Muzeum a Pojizerská Galerie Semily, p.o., vyrobilo www.tvicko.cz, 2018

 

10.00 – diskuse

 

10.30 – Lidová zbožnost

 

Očekávání Velikonoc v Komni (08:02) | Tradice repání a vyklepávání ve Velikonočním triduu. | přihlašovatel: Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě (Marie Kadlčíková) | výroba: Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě, 2019

Karmelská pouť ve farnosti Heřmanov (06:53) | Obrázek lidové zbožnosti na Podhorácku | přihlašovatel: Muzeum Vysočiny Třebíč | výroba: Muzeum Vysočiny třebíč, 2019

 

10.45 – diskuse

 

11.00 – seminář s projekcí PhDr. Petra Kňavy, Dr., M.A.

Jan Calábek – cesta k filmu | 60 min.

 

12.00 – přestávka na oběd

 

13.00 – Zvykosloví

 

Fašank Strání 2019 (09:10) | Předávání tradice mečového tance v obci Strání | přihlašovatel: Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě (Marie Kadlčíková) | výroba: Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě, 2019

Vyhrávání Josefkům (06:26) | Tradiční vyhrávání v obci Komňa. | přihlašovatel: Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě (Marie Kadlčíková) | výroba: Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě, 2018

Jízda králů v Hluku (12:04) | Film muzea. | přihlašovatel: Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě (Marie Kadlčíková) | výroba: Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě, 2019

 

13:30 – diskuse

 

14.00 – seminář s projekcí PhDr. Vlasty Svobodové, CSc., MgA.

Filmová technika ve společenských vědách | 60 min.

 

15.00 – Osobnosti 2/2 (muzea)

 

Sovinec 1947–1989 (15:40) | Undergroundové výstavy a kulturní akce, odehravajících se před rokem 1989 v malé moravské vesnici Sovinec. | přihlašovatel: Muzeum umění Olomouc | výroba: Muzeum umění Olomouc, 2019

Juraj Langer (23:09) | z cyklu Osobnosti slovenskej etnológie        Dejiny  vednej disciplíny filmom | přihlašovatel: Ústav etnológie SAV - Katedra etnológie a folkloristiky UKF v Nitre | výroba: Digitalizačné centrum Ústavu etnológie SAV, produkcia etnológov - filmových amatérov, 2018

Pro ty, pro které dnes znamená zítra. /  For Those for Whom Tomorrow is Today. (18:49) | Šílený hedvábník. Zika a Lída Ascher: Textil a móda. | přihlašovatel: Uměleckoprůmyslové museum v Praze | výroba: Uměleckoprůmyslové museum v Praze, 2019

 

16.00 – diskuse

 

16.30 – Památky

 

Nejslavnější betlém světa, aneb geniální dílo třebechovického mistra Probošta (20:18) | Dokument o restaurování slavného Proboštova betléma. | přihlašovatel: Třebechovické muzeum betlémů, Renata Pazderová | výroba: Studio Pokrok, 2018

Proměny Tábora (11:07) | Hradiště na hoře Tábor v proudu času. | přihlašovatel: Husitské muzeum v Táboře | výroba: filmová společnost Filmofon animation, 2019

 

17.00 – diskuse

 

17.30 – lektorský seminář [s projekcí] PhDr. Petra Slintáka

Režisér Václav Hapl (1928–1982) – filmový edukátor a esejista | 60 min.

 

18.30 – přestávka, jednání poroty (ředitelna muzea)

 

19.00 – občerstvení v atriu muzea, Muzejní kavárna

 

 

SLAVNOSTNÍ VEČER

„Černý Janek 2019“

předání cen / kulturní program

 

 

SLAVNOSTNÍ ČÁST

barokní sloupový sál muzea

 

20.00 – Kytarové intermezzo k 30 letům svobody Štěpána Raka


20.20  – Udělení ocenění / ukázky oceněných filmů

 

20.40 – Hudecká muzika Kopaničár ze Starého Hrozenkova

 

(prim – Jan Rapant, kontra – Ladislav Gabrhel, basa – Josef Kubáník)

 

20.50 – Udělení hlavní ceny Musaionfilmu Černý Janek 2019

 

starostou Města Uherského Brodu Ing. Ferdinandem Kubáníkem

 

21.00 – přípitek, pozvání na raut

 

 

 

SPOLEČENSKÁ ČÁST

atrium (Informatorium) muzea

 

21.00 – Horňácká cimbálová muzika Kubíci z Velké nad Veličkou

s primášem Pavlem Kubíkem

 

Muzika zpracovává písně a lidové zvyky z jihomoravského regionu Horňácko a z přilehlých oblastí Kopanic a Slovenska. Vystupuje ve starobylých krojích, které se řadí k nejstarším a nejpůvodněji zachovaným vůbec. Muzika vydala vlastní CD „Krev není voda“ (2013), vystupovala v televizním pořadu Magdalény Múčkové U nás (TV Noe, 2013) a úspěšně účinkovala na Musaionfilmu 2018.

 

 

 



čtvrtek 13. června 2019

 

MUSAIONFILM VEŘEJNOSTI

 

9.00 – uvedení a projekce oceněných filmů Musaionfilmu 2019 pro účastníky Musaionfilmu 2019 a veřejnost


(ukončení přehlídky do 12.00)

 

 

 

občerstvení

po celou dobu programu přehlídky – zajišťuje Muzejní kavárna

 

videodokumentace a fotodokumentace

odborní prcovníci muzea

 

světla, zvuk, projekce

pracovníci muzea

 

tiskoviny

výroba MJAKUB

 

zajišťuje

SEKRETARIÁT MUSAIONFILMU

musaionfilm@mjakub.cz

 

odkaz: MUSAIONFILM 2019