příspěvková organizace Ministerstva kultury

PRVNÍ REPUBLIKA

doprovodný program k výstavě Šaty dělají člověka

trvá do 20. dubna 2019

délka programu: 60–90 min.

vstupné: 20 Kč

 

 

ŠATY DĚLAJÍ ČLOVĚKA ANEB  MÓDA PRVNÍ REPUBLIKY

 

  • Určeno pro: MŠ, žáky ZŠ, studenty SŠ
  • Délka programu. 60 – 90 min.
  • Vstupné: 20 Kč za žáka – studenta / ped. doprovod zdarma
  • Doporučený max. počet osob v programu: 25
  • Doprovodný program a výstava potrvá do 20. dubna 2019

 

U příležitosti 100. výročí republiky a 120. výročí otevření muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě se v našem novém výstavním sále koná výstava ,,ŠATY DĚLAJÍ ČLOVĚKA ANEB  MÓDA PRVNÍ REPUBLIKY“ s doprovodným programem pro MŠ, ZŠ  a SŠ.

 

Cílem výstavy a programu je poskytnout návštěvníkovi náhled do běžného života prvorepublikové rodiny, do obyčejného  i neobyčejného života našich předků v tomto takzvaném GENTLEMANSKÉM období.

 

Součástí doprovodného programu je komentovaná prohlídka celé výstavy na které žákům představíme běžný život prvorepublikové rodiny v menší míře uvidí oděvy, jejich součásti a drobné užitné předměty významných prvorepublikových osobností z oblasti kultury například herců nebo spisovatelů. Žáci zhlédnou vzácné originální oděvy hvězd stříbrného plátna a předměty z pozůstalosti například po Věře Ferbasové, Nataši Gollové, Adině Mandlové, Svatopluku Benešovi, Jarmile Švabíkové atd. Mimo to jsou představeny prvorepublikové módní směry, které vykazovaly první známky počínající emancipace žen nebo nové směry v odívání mužů, které se v tomto období vyznačovaly zejména doposud opomíjenou jednoduchostí a praktičností mužského oděvu. Na výstavě uvidíte také práci úspěšných prvorepublikových módních salonů a oděvy, které přibližují jednotlivé oblasti osobního života prvorepublikové společnosti jako je sportovní činnost, pracovní činnost nebo společenské vyžití ve volných chvílích a také výrobní činnost významné obuvnické firmy z našeho regionu, firmy Baťa. Uvidíte i předměty denního užívání, které ještě nikdy nebyly vystaveny.

 

Po zhlédnutí unikátní výstavy si žáci – studenti mohou dle zájmu vyzkoušet svoji pozornost pomocí pátracího listu kde budou doplňovat své odpovědi k otázkám týkajících se samotné výstavy. Dámy si mohou vyzkoušet třeba práci v módním salonu a pokusit se společně navrhnout prvorepublikový účes a oděvní model, třeba pro  svojí spolužačku. Pro menší žáky je přichystáno opravdové pátrání přímo v četnické pátrací stanici ve které budou řešit kriminální případ se vším co k takovému pátrání patří: zapsání ohlášení události prostřednictvím dobového telefonu, výslech svědka přímo na četnické stanici, sestavení identikitu - portrétu hledané osoby na základě výpovědí svědků...

 

V doprovodném programu se může objevit i určování záhadných předmětů pocházejících přímo z období první republiky, nebo se můžete vžit do role prvorepublikového četníka či vojáka kde  dostanete jeden důležitý úkol, který dostali právě tito povolaní lidé do služeb četnictva nebo vojska. Jaký úkol to je? Neprozradím!!! Přijďte se k nám podívat.

 

Jste srdečně zváni!

 

 

 

 

 

Z A S Í L ÁN Í    N O V I N E K   M A I L E M – ZDE

 

NOVÁ KNIHA

„UHERSKÝ BROD 1918–1938“

NOVÁ KNIHA

„KOMENSKÝ ZNÁMÝ NEZNÁMÝ“

PŘEHLÍDKA MUZEJNÍCH FILMŮ

„MUSAIONFILM 2019“

VÍTĚZNÝ PROJEKT

„ŘEMESLO JAK VYŠITÉ“


kontakt informace muzeum odkazy

Muzeum Jana Amose Komenského

Přemysla Otakara II. 37
688 12 UHERSKÝ BROD
Česká republika, EUROPE

tel.: +420 572 63 22 88-9

www.mjakub.cz

muzeum@mjakub.cz

ID datové schránky: iw39kef

OTVÍRACÍ DOBA

VSTUPNÉ

BEZBARIÉROVÝ PŘÍSTUP

PRONÁJMY SÁLŮ A PROSTOR

CENÍK kopírovaného materiálu

měsíční pozvánky 2019:

DUBEN

info pro transport výstav

Fakturační údaje
Výroční zprávy MJAKUB / CMN
Zřizovací listina
Interní protikorupční program

Všeob. obch. podmínky (e-shop)
Sloupový sál

Atrium

Japonská zahrada

ON-LINE KATALOG KNIHOVNY

 

Veřejné zakázky

GDPR

Ministerstvo kultury ČR

Asociace muzeí a galerií ČR
Profesní etický kodex ICOM

– INFORMACE DLE ZÁKONA 106/1999