příspěvková organizace Ministerstva kultury

Program 2009

STŘEDA 10. 6. 2009

Dům dětí a mládeže
12:00 prezence
13:00 zahájení

13:15 1. projekční blok – MUZEJNÍ UDÁLOSTI ROKU
Tanec a obrazy 16. – 18. století, 30 min. (Národní galerie, Praha)
Digitalizace Langweilova modelu Prahy, 17 min. (Muzeum hl. města Prahy)
Videokronika 2008, cca 13 min (Národní technické muzeum, Praha)
14:15 diskuse (vede R. Adler)

14:45 2. projekční blok – OBJEVITELSKÁ CESTA ROKU
Štětcem a mačetou, 57 min. (Vladimír Šimek – SMK, Praha)
15:45 diskuse (vede R. Adler)
16:00 přestávka, přesun do budovy expozice

expozice muzea – Nová třída
16:15 1. lektorský seminář – prof. Rudolf Adler (FAMU):
Výrazové prostředky kinematografie ve světle historického vývoje
(ukázka: francouzský dokumentární film k 100. výročí vzniku kinematografie)
18:45 přestávka

Atrium muzea
20:30 kulturní program
Gabriela Vermelho (kvinton, zpěv)
Pavel Popelka (autorské čtení)

ČTVRTEK 11. 6. 2009

Dům dětí a mládeže
9:00 3. projekční blok – MUZEA, PAMÁTKY, TECHNIKA
Muzeum romské kultury, 16 min. (Muzeum romské kultury, Brno)
Příběhy domů – Jako Fénix z popela, 17 min. (ČT Studio Ostrava)
Archeologický výzkum, 9 min. (Muzeum J. A. Komenského, Uh. Brod)
Vielle Chaux, 15 min. (Etnofilm Čadca, SR)
Větrný mlýn v Kuželově, 9 min. (Technické muzeum, Brno)
Větrák, 4 min (Bohuslav Cihla, Frýdek-Místek)
Příběhy pražské potrubní pošty, 19 min. (Národní technické muzeum, Praha)
Škoda Sentinel – cesta do Slupi, 13 min (Technické muzeum, Brno)
10:45 diskuse (vedou R. Adler, J. Gogola st.)
11:15 přestávka

expozice muzea – Nová třída
13:00 2. lektorský seminář – prof. Rudolf Adler (FAMU):
Dokumentaristický portrét (uplatnění různých žánrových modelů, etnografická linie tématu ve vlastní tvorbě, ukázka: dvojportrét Dušana a Luboše Holých)
14:45 přestávka

Dům dětí a mládeže
15:00 4. projekční blok – OSOBNOSTI
Žijem v stredoveku, 17 min. (Milan Frišo, Nitra, SR)
Historie šitá na míru, 13 min. (Muzeum J. A. Komenského, Uh. Brod)
Jaroslav Prilučík, 21 min. (ČT Studio Brno)
Rudolf Patrnčiak, 7 min (Etnofilm Čadca, SR)
Žít! Ceija Stojka, 32 min. (Muzeum romské kultury, Brno)
16:30 diskuse (vedou R. Adler, J. Gogola st.)

17:00 5. projekční blok – UMĚNÍ A TRADICE
Romská socha 2008, 14 min. (Muzeum romské kultury, Brno)
HELE SOCHA, 11 min, (Muzeum Vysočiny, Třebíč)
Hubertská pouť, 23 min. (Muzeum J. A. Komenského, Uh. Brod)
Starovierci, 10 min. (Etnofilm Čadca, SR)
Sucholozská Kača, 22 min. (ČT Studio Brno)
18:20 diskuse (vedou R. Adler, J. Gogola st.)
18:45 přestávka

Atrium muzea
20:30 kulturní program – beseda u cimbálu
CM Ženičky, Hluk

PÁTEK 12. 6. 2009

Dům dětí a mládeže
9:00 6. projekční blok – ARCHIVNÍ FOTOGRAFIE A FILMY
Počátky vojenského letectví u nás, 26 min. (Midofilm, Brno)
Historie fotoateliéru Seidel, 6 min. (Museum Fotoateliér Seidel, Český Krumlov)
Po nás přijde potopa, 17 min. (Muzeum Ústí nad Labem)
Ležáky, osada, která nemlčela, 12 min. (Památník Lidice)
Proměny muzea, 26 min. (Muzeum J. A. Komenského, Uh. Brod)
Za město krásnější – budování v časech socialistických, 17 min. (Muzeum J. A. Komenského, Uh. Brod)
10:40 diskuse (vedou R. Adler, J. Gogola st.)
11:15 ukončení

Po dobu trvání přehlídky lze v expozici muzea zhlédnout:

Konferenční sálek - v sousedství Atria muzea
(přístupný po celou dobu přehlídky a také ve čtvrtek 11.6. od 20:00)

DOPLŇKOVÝ PROJEKČNÍ BLOK
Martin Slivka – muž, ktorý sadil stromy, 90 min. (Etnofilm Čadca, SR)
Kráľovné, 33 min. (Etnofilm Čadca, SR)
Bohuslav Martinů - životopis, 13 min. (Národní muzeum – České muzeum hudby)
Bohuslav Martinů - opery, 15 min. (Národní muzeum – České muzeum hudby)
a filmy letošní přehlídky dle vlastního výběru
Nová třída
VIDEOTÉKA MUSAIONFILMU
filmy uplynulých ročníků přehlídky

Sloupový sál a výstavní sály muzea
výstava „Inspirace folklorem / Inspirace krajinou“
výstava „František Kožík (1909 – 1997)“