Obsáhlá sbírka fotografií a negativů dokumentuje město Uherský Brod, jeho okolí a odbornou i kulturní činnost Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě. Jednotlivé fotografie začaly být shromažďovány již v prvních letech existence muzea (kolem přelomu 19. a 20. století). Nejstarší exempláře fotografií (pocházející z let 1865 – 1914), u nichž většinou chybí záznamy o autorech, dokumentují architekturu města, významné kulturní, společenské a politické události v 19. a na počátku 20. století, spolky, úřednictvo politické, soudní a berní správy sídlící ve městě.
Z prvního desetiletí 20. století mimo jiné pocházejí také dva významné soubory fotografií od V. Růžičky dokumentující elektrifikaci města Uherského Brodu (1913), období I. světové války a vzniku Československé republiky (1914 – 1919). Období před II. světovou válkou je zachyceno zejména na fotografiích, které pocházejí z místních fotoateliérů A. Kastnera a L. Vladyky, jejichž práce se soustředila především na zachycení osobností a architektonických změn města.
Následující události období protektorátu jsou dokumentovány zejména souborem fotografií dnes již zaniklé židovské čtvrti a hřbitova od K. Křivdy (1941) a deportace židovského obyvatelstva od V. Růžičky (1943).
V poválečném období je architektonický vývoj města i okolí dokumentován snímky dobrovolných i odborných muzejních pracovníků J. Beneše, J. Pavelčíka, J. Žaluda a J. Glozy (50. a 60. léta 20. století).
Nejnovější doba 60. – 90. let 20. století je pak dokumentována za pomoci odborných pracovníků a fotodokumentátorů muzea, jejichž fotografie zachycují nejen nejnovější vývoj ve městě a okolí, ale také práci samotného muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě.