XXXIII. mezinárodní komeniologické kolokvium: Labyrinty Komenského
pořádá Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě ve spolupráci s Filosofickým ústavem AV ČR
11. – 12. října 2022
podrobný program bude průběžně aktualizován
V roce 2022 bude slaveno 430. výročí narození Komenského. Krátce nato uplyne 400 let od sepsání jeho nejproslulejšího literárního díla Labyrintu světa a lusthauzu srdce (1623). Obě události jsou příležitostí k hlubšímu a komplexnějšímu zamyšlení nad Komenským a jeho dílem v kontextu 17. století i v dobách pozdějších. Sám Jan Amos se k motivu labyrintu vztaženému na všechny oblasti lidské činnosti opakovaně vracel. Labyrinty svého života shrnuje ve své filosofické závěti Unum necessarium.
Labyrint symbolizuje krizi, bezvýchodnost, zmatení, ale současně i snahu o nalezení správné cesty. Komenský se o překonání krize a nalezení harmonie celoživotně snažil. Ukazují to jeho díla didaktická, filosofická i náboženská, stejně tak i široký záběr jeho literárního působení a příspěvek k dobovému vědění. Usiloval rovněž o nalezení cesty z labyrintů ve veřejném životě. Ve svém snažení Komenský nebyl osamocen, myšlenky sdílel s řadou podobně naladěných intelektuálů či náboženských myslitelů. Přišel s vlastním návrhem nápravy, který se setkal se sympatiemi, ale i s kritikou a odporem.
Takto nejednoznačně byl vnímán i dalšími generacemi, které se jeho dílem nechaly inspirovat, ale současně s ním i vedly polemiku. Kolokvium by mělo být rovněž jistou rekapitulací předchozího multidisciplinárního bádání a jeho reflexí s ohledem na současný stav poznání jednotlivých disciplín, které se Komenským, jeho dobou a dílem zabývají, ať již se jedná o obecnou historii, literární dějiny, filologické obory, dějiny filosofie, pedagogiku, historickou teologii, dějiny věd a vědění či intelektuální dějiny.
Jednotlivá subtémata, kterým bychom chtěli věnovat pozornost, jež však hlavní téma zdaleka nevyčerpávají, mohou být formulována následovně:
- Krizové jevy ve společnosti, náboženství a vědění Komenského doby.
- Labyrint jako symbol zmatení a hledání v literatuře a vědění 16. a 17. století.
- Reformní projekty a koncept nápravy aneb reformatio, restitutio a emendatio v raném novověku.
- Náprava prostřednictvím vědění, didaktické návrhy Komenského.
- Komenského projekt nápravy v osvícenském, postosvícenském, moderním a postmoderním diskursu.
Kolokvium je tradičně otevřeno všem oborům, které reflektují šíři Komenského zájmů. Vítána jsou jak obecná pojednání, tak i případové studie, zvláště s ohledem na dílo Jana Amose Komenského. Organizační výbor vybere z ohlášených referátů takové, které budou co nejvíce odpovídat tematickému vymezení.
Jednací jazyky: čeština, slovenština, angličtina, němčina
Čas pro referáty 30 min., diskusní příspěvky 15 min.
Přihlášky s navrženým tématem a abstraktem zasílejte do 31. 5. 2022 na adresu:
Lenka Pospíšilová
Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě
Přemysla Otakara II. č. 37
688 12 Uherský Brod
(pospisilova@mjakub.cz).
Organizační výbor rozhodne o přijetí referátů a diskusních příspěvků do konce června 2022.
Texty budou po absolvování recenzního řízení publikovány v časopise Studia Comeniana et historica. Termín odevzdání: únor 2023.
UBYTOVÁNÍ V UHERSKÉM BRODĚ
Každý účastník kolokvia si zajišťuje ubytování sám.
Níže jsou uvedeny hotely a penziony v blízkosti muzea (5 minut chůze).
nejbližší ubytování:
Soubory ke stažení: