příspěvková organizace Ministerstva kultury

MUSAIONfilm 2023

25. ročník přehlídky muzejních filmů

(út) 6. – (čt) 8. června 2023 | Muzeum JAK Uh. Brod

přihlášky osobní účasti: musaionfilm.cz

vstup pro účastníky – 300 Kč (kompletní účast)

vstupné pro diváky – zdarma (jen projekce s diskusemi)

 

musaionfilm.net

 

MUSAIONfilm 2023

MUSAIONfilm 2023 – startujeme!

Zítra, 6. června začíná v 9.00 Uherském Brodě, Muzeu Jana Amose Komenského již 25. ročník přehlídky muzejních filmů MUSAIONfilm 2023. Přes 50 filmů pro 70 účastníků – muzejních profesionálů a hostů, díváků z řad studentů. Nechybí ani prezentace nového projektu Univerzity Tomáše Bati Vězení dějin a skvělých filmů našich muzeí!


To jsou nejpodstatnější data odborné jubilující přehlídky, jejíž součástí jsou projekční bloky, diskuse, semináře a kulturní akce. Přehlídka se koná díky zásadní finanční podpoře Ministerstva kultury ČR. Přehlídce předsedá 10 členná porota zastupující nejen filmaře, ale i muzejníky – např. prof. Rudolf Adler z FAMU, Mgr. Gina Renotière, Ph.D. za český výbor ICOM, zástupce exekutivy AMG Mgr. Václav Houfek a další hosté. Pozvání na slavnostní večer s předáním ocenění přijala také starostka Uherského Brodu PhDr. Miroslava Poláková, Ph.D., pedagožka dějin kultury a spisovatelka literatury faktu – nositelka Ceny Egona Erwina Kische 2018.

 

Letošní MUSAIONfilm je symbolicky zaměřen na problematiku „muzejního filmu“. Tento pojem byl poprvé ustanoven právě před 65 lety na EXPO 1958 pracovní skupinou odborníků z oblasti filmu, televize a muzeí pod patronací Mezinárodní rady muzeí ICOM. Členem této skupiny byl také náš významný pedagog, režisér a dokumentarista A. F. Šulc (1909–1992). Takže muzejní film je právě o 40 let starší než přehlídka, což je také důvod k připomenutí.

S pojmem muzejní film pracuje MUSAIOnfilm od svého založení. Pojem je aktuální také na mezinárodní přehlídce muzejní audiovize AVICOM FAIMP při Mezinárodní radě muzeí ICOM (letos je slavnostní předání ocenění připravováno univerzitou ve skotském St. Andrews 21–24. září, uzávěrka projektů na stránce faimpavicom.org je posunuta na 18. červen).

 

No a jaké by to bylo setkání na Slovácku bez dobré muziky, pohoštění a tradičních nápojů? To vše by nemělo chybět ani u nás, a proto ještě jednou co nejsrdečněji zveme!

 

Aleš Kapsa

MUSAIONfilm

Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě

musaionfilm.cz | musaionfilm@mjakub.cz