příspěvková organizace Ministerstva kultury

vernisáž „Janua lingvarum reserata“

vernisáž výstavy k 390. výročí stejnojmenného Komenského díla (1631)

(pá) 5. února 2021 | 17.00 | muzeum

vstup zdarma

 

ODKAZ NA VÝSTAVU

 

 

Přijďte na svatbu! 2021 – Řekové

představení lidové svatby řeckého etnika (13. ročníku pořadu)

v rámci Festivalu muzejních nocí 2021

účinkuje Lyceum Řekyň v České republice a jejich hosté

(so) 22. května 2021 | 20.00 | atrium (sloupový sál) muzea

otevřeno: 19.00–20.00 | 21.30–23.00 – živá muzika, pohoštění, Muzejní kavárna

vstupné 100 Kč (dospělí) a 50 Kč (děti)

 


Comenius and Pansophia – Search for System, Method and Harmony of All Things

XXXII. mezinárodní komeniologické kolokvium

12.–15. listopadu 2020 | NIZOZEMSKO – Amsterdam, Naarden

přihlášení prezentací do 15. ledna 2020: comenius2020@comeniusmuseum.nl

 

Kolokvium je součástí Národních oslav výročí Jana Amose Komenského 2020–2022.

 

V listopadu 2020 oslavíme 350. výročí Komenského úmrtí.

Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě na toto datum připravuje

mezinárodní konferenci/kolokvium

 

Comenius and Pansophia:

Search for System, Method and Harmony of All Things.

 

Idea pansofie je jedním ze základních motivů Komenského díla, nicméně se jedná o tak rozšířený proud v raně novověkém myšlení, že zájemci mohou prezentovat referáty týkající se rozmanité škály oborů a témat. Pro Komenského byla pansofie spojená s univerzální moudrostí a všeobecnou nápravou věcí lidských. V širším kontextu ji však lze vztáhnout k dalším filozofickým či intelektuálním systémům, zajímavé příspěvky může skýtat také analýza interpretace a recepce pansofických idejí, a to jak těch Komenského, tak jeho předchůdců či následovníků. Vítány jsou rovněž referáty, které představí zdroje Komenského pansofismu či vztah k dalším prvkům jeho díla.

 

Konference, jež je zároveň

32. mezinárodním komeniologickým kolokviem,

se uskuteční v termínu 12.‒15. listopadu 2020

v nizozemských městech Naardenu a Amsterodamu.

 

Přípravy probíhají v kooperaci s Muzeem Komenského v Naardenu, Akademií věd České republiky, Deutsche Comenius Gesellschaft, Comenius Forschungsstelle, Univerzitou v Amsterodamu a Embassy of the Free Mind.

 

Zpestřením konference bude prohlídka nové expozice Mundus Comenii v Comenius Museum v Naardenu, jejíž otevření je plánováno na 28. březen 2020. Sobotní program se pak odehraje v domě, kde Komenský jistý čas přebýval.

 

 


Soubory ke stažení:
 • 
CALL FOR PAPERS (to 15/1 2020)  (pdf, 606 kB), 29.11.2019, 12:29

ZRUŠENO - XXIV. seminář Společenstva českých knihařů

Odkaz ZDE

 

XXIV. seminář Společenstva českých knihařů

08.10.2020 – 10.10.2020

Uherský Brod

 

Společenstvo českých knihařů letos koná svůj pravidelný vzdělávací seminář v Muzeu Jana Amose Komenského v Uherském Brodě. Akce je otevřena všem přátelům knihařského řemesla, nejen členům spolku. Zatímco v minulém roce v Plzni převládaly teoretické přednášky, letos jsou zařazeny i praktické dílny. Jinak zůstává schéma nezměněné - přednášky, dílny, prodej knihařských potřeb, vernisáž výstavy Knižní vazba,  páteční společenský večer s tombolou a neformální posezení s přáteli při večeři ve čtvrtek a v sobotu. Beze změn je způsob registrace, účastnický poplatek a příspěvek vystavujících autorů.

 

Program zahajuje ve čtvrtek večer naše hostitelka Magdalena Ďurďová komentovanou prohlídkou muzea, která určitě stojí za účast. Speciálně pro nás budou vystaveny vzácné tisky Komenského děl ze sbírek muzea. Předtím, už v průběhu odpolední registrace, bude v rámci Kaleidoskopu možnost konzultací a prohlídky funkcí webu www.knihari.cz. Stále zůstává otevřená možnost pro vás, kdo chcete v Kaleidoskopu sdělit své krátké téma zájemcům, kteří budou přijíždět.
Odborné příspěvky v pátek a sobotu se letos věnují zejména praktickému knihařství, ale nechybí ani příspěvky z historie knižní vazby a výzdobné techniky. Po oba dny je možnost zakoupit zboží u přítomných prodejců.

 

Ubytování, snídaně a obědy si zajistí účastníci sami, mohou využít doporučených odkazů. Společenský páteční večer bude připraven jako několika chodová večeře s výběrem z menu. Konkrétní jídlo z několika nabídek si budete moci vybrat při příjezdu, doporučujeme přijet včas. Tam prosím odevzdejte i své příspěvky do tomboly. Vítány jsou zejména věci, které mají vztah ke knihařství. Při příjezdu si můžete vybrat také skupinu pro pracovní dílnu, pokud bude činnost dělená kvůli omezeným prostorám.

Všichni účastníci semináře obdrží tašku s tištěným programem, dárkem semináře a sborníkem přednášek. Vystavující knihaři dostanou katalog výstavy Knižní vazba 2020 v ceně své účasti, ostatní si jej budou moci zakoupit.

Součástí semináře je výroční členská schůze. Letos je jí vyhrazen delší čas a prosíme každého člena o účast. Schůze bude volit novou radu pro tříleté období a bude tak rozhodovat o dalším směřování spolku.

 

Výstava Knižní vazba 2020 v prostorách muzea bude otevřena slavnostní vernisáží v pátek v 17 hodin. Kromě aktuálních prací našich knihařů, vzhledem k výročí 200 let od narození Boženy Němcové,  bude vystavena rovněž kolekce 30 vazeb knihy Babička (viz výzva sběratelky Marty Zemanové). V rámci vernisáže proběhne také vyhlášení výsledků Žákovské soutěže v knižní vazbě 2020. Vystavující knihaři, registrujte se jak na seminář, tak na výstavu.


Těšíme se na vás. Přípravný tým: Pavla LukasováMagdalena ĎurďováMarek Staša

 

 

 

Mauglí

 

loutkové představení na motivy Knih džunglí Rudyarda Kiplinga

účinkuje Divadlo U staré herečky (Hradec Králové)

(čt) 10. 9. 2020 | 17:00 | Malý sál Domu kultury, Uherský Brod

vstupné: 50 Kč/dítě, doprovod zdarma

 

pro děti 3–10 let a jejich rodiče | délka představení: 40 minut bez pauzy

 

 

více informací:

 

Inscenace, ve které je místo slov akce. Mauglí – to je indická džungle, divoké šelmy, zákeřní plazi, ztracené dítě a jedna housenka...

Mauglí se ocitne uprostřed džungle plné nástrah a nebezpečí. Co si dítě, které ani pořádně nemluví, má počít ve světě vlků, hadů, tygrů a jiných obrovských zvířat, s nimiž si i dospělý poradí jen stěží. Dokáže uprostřed divočiny přežít malý kluk? Jenže příroda je mnohem pestřejší a zajímavější, než se nám na první pohled zdá!

Mauglího v džungli najde vlk. Ten pochopí, že se o Mauglího někdo musí postarat. Má hlad? Že by měl chuť na kostičku? Ne, med bude lepší. Do věci se vloží medvěd, který se stane Mauglího opatrovníkem. Mauglí se ale musí naučit přežít sám, a tak se vydává na výpravy do džungle. Postupně pochopí, že život v divočině vyžaduje moudrost a bystrost, i když zpočátku ho z prekérních situací zachraňuje medvěd, který skrytě hlídá Mauglího na každém kroku. Vypadalo by to jako ráj, kdyby v okolí nekroužil zlý tygr…

Příběh o odvaze a přátelství se neobejde bez napětí a trochu nebezpečí, ale určitě se obejde bez zbytečných slov.

 

Inscenace v roce 2018 vyhrála Cenu publika na mezinárodním festivalu Puppen Tage v rakouském Mistelbachu.

Účast na festivalech: Loutky v Celetné 2018, Divadlo Evropských regionů Hradec Králové 2018, Loutkářská Chrudim 2018 (inspirativní představení), Sampo 2018 Helsinky Finsko, Letní Letná 2018, Vyšehrádky 2018, Loutky dětem 2018 Český Těšín, 40. Puppen Tage Mistelbach 2018, Rakousko, Přelet nad loutkářských hnízdem 2018, Praha, Mateřinka 2019 Liberec, Hippalot 2019 Hämeelinna Finsko, Nadosah 2019, Mladá Boleslav, Divadlo jednoho herce 2019, Cheb.

 

Režie a hudba: Jiří Vyšohlíd

Dramaturgie: Marta Ljubková

Výprava a loutky: Luděk Joska

Hraje: Jana Vyšohlídová

 

Divadlo U staré herečky

Loutkoherečka Jana Vyšohlídová, absolventka Katedry alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU, začala své inscenace vytvářet pod hlavičkou královéhradeckého Divadla U staré herečky v roce 2014. To založila roku 1998 Jarmila Vlčková, dlouholetá členka divadla DRAK, jako divadlo bez stálé scény. Jana Vyšohlídová má v nabídce bohatý repertoár pro děti, postavený jak na klasických pohádkách, tak na autorských inscenacích, která ovšem ocení nejen nejmladší diváci. Její představení jsou k vidění v divadlech (Divadlo v Celetné, Dejvické divadlo, Nová scéna ND, Naivní divadlo Liberec atd.), dalších kulturních zařízeních či pod širým nebem, ale také v mateřských školách. Díky vysoké umělecké kvalitě a preciznímu zpracování je opakovaně zvána na domácí divadelní festivaly (Divadlo evropských regionů, Hradec Králové, Mateřinka, Liberec, Přelet nad loutkářským hnízdem, Praha atd.) a v posledních letech hraje též hojně v zahraničí (Finsko, Rakousko, Slovensko, Německo atd.).

 

Více na www.divadloustareherecky.cz

 

Video trailer k představení:

https://www.youtube.com/watch?v=9C9mu-tMEQY&feature=youtu.be

 

Odkaz na facebook: 
www.facebook.com/www.divadloustareherecky.cz

 

Foto: Ondřej Littera

 

 

Mimořádné opatření v souvislosti s rozšířením onemocnění COVID-19.
Od 1. září 2020 při vstupu do všech vnitřních prostor našeho muzea je nutná
ochrana dýchacích cest ROUŠKOU.
Děkujeme za pochopení.

 

 

„J S M E   M U Z E U M   Z O D P O V Ě D N É   A   B E Z P E Č N É“

 

A   K   T   U   Á   L   N   Ě : NÁVŠTĚVNÍ ŘÁD | PROVOZ KNIHOVNY od 8. 6.


virtuální návštěva muzea on-line / ZDE

 

2020–2022 Národní oslavy výročí Jana Amose Komenského


 


Z A S Í L ÁN Í    N O V I N E K   M A I L E M – ZDE

 

M  u  z  e  j  n  í     k  a  v  á  r  n  a

 

 

kontakt informace muzeum odkazy

Muzeum Jana Amose Komenského

Přemysla Otakara II. 37
688 12 UHERSKÝ BROD
Česká republika, EUROPE

tel.: +420 572 63 22 88-9

www.mjakub.cz

muzeum@mjakub.cz

ID datové schránky: iw39kef

OTVÍRACÍ DOBA

VSTUPNÉ

BEZBARIÉROVÝ PŘÍSTUP

PRONÁJMY SÁLŮ A PROSTOR

CENÍK kopírovaného materiálu

měsíční pozvánky 2020:

ČERVEN

info pro transport výstav

Fakturační údaje
Výroční zprávy MJAKUB / CMN
Zřizovací listina
Interní protikorupční program

Všeob. obch. podmínky (e-shop)
Sloupový sál

Atrium

Japonská zahrada

ON-LINE KATALOG KNIHOVNY
Koncepce sbírkotvorné činnosti MJAKUB 2021–2025

Koncepce rozvoje MJAKUB 2019–2023

Veřejné zakázky

GDPR

Ministerstvo kultury ČR

Asociace muzeí a galerií ČR
Profesní etický kodex ICOM

– INFORMACE DLE ZÁKONA 106/1999