příspěvková organizace Ministerstva kultury

Rolnický dům a hospodářství 2022

(so) 28. května – komentované prohlídky 12:00–18:00

ve stálé expozici muzea Rolnickém domě a hospodářství čp. 57 ve Vlčnově v rámci Jízdy králů 2022

 

 

Hospodářské stavení 57, Vlčnov

Komentovaná prohlídka celé usedlosti rolnického domu a hospodářství, včetně

  praktických ukázek ze života vlčnovské sedlácké rodiny, jejich krojů i krojů přespolních rodin pocházejících z Moravských Kopanic, které přišly na sezónní hospodářské i domácí práce.

  Ukázky jsou situovány do období konce 19. a počátku 20. století.

   

   

  (ne ) 29. května – "VITAJTE U NÁS DOMA" 9:00–17:00

   

  scénická ukázka běžného pracovního dne v domácnosti a hospodářství sedláka a jeho rodiny. Průvodci v dobových krojích Vám při komentované prohlídce předvedou i ukázku starých řemesel, prací domácích i v hospodářství, zvyky, tradicev i jídelníček běžných lidí. Zjistíte význam mnoha historických pojmů, například co jsou to PALIŠOCHY, ŠOREC, SAK, KÚTNICA, ŠŤJÉPKY, POHANČENA, ŽMOLKOVICA, LAJTA, VŘESLOVAČKA, STRÝCOVA STOLICA, PUDLO, ONUCE, OPLÉČKO, DRHLEN, PREPLETY, FUKAR, KADÚBEK, LOPATA FÚKAČKA (VĚJAČKA), TLO atd.

   

  Můžete si sami vyzkoušet některé každodenní práce gazdiny a gazdy, pomoct děvečce při výrobě některých krojových součástek, poskládat usušené seno do ,,BABINCA“, zazpívat si s děvečkami při práci a odpočinku nebo zazpívat ukolébavku miminku spícímu na dvorku a pohoupat jej v plachtě ,,trávnici“. Pacholkovi můžete být při ruce  u kutí kosy nebo broušení nožů na kamenném brusu. Kolorit doplní i „sedlákovic děcka“ i domácí zvířátka.

   

  Kulturní program zajišťuje Kopretina Březová z. s.

   

  www.jizdakralu.cz – program, parkování, info