Objevte svět obyvatel starověkého Egypta a starověké Núbie
(pá) 16. června 2023 – (ne) 1. října 2023
velký výstavní sál
vstupné: 130 Kč dospělí | 70 Kč děti 6–15 let | 50 Kč školní exkurze (skupiny min 10 žáků či studentů)
Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/o-kudy-z-nudy/bannery-a-loga
Zajímá vás, jakými zvířaty a rostlinami byli obklopeni
staří Egypťanéa obyvatelé starověké Núbie?
Výstava Na březích Nilu, vzniklá v rámci spolupráce mezi Muzeem Jana Amose Komenského v Uherském Brodě a Národním muzeem – Náprstkovým muzeem asijských, afrických a amerických kultur, představí více jak 150 unikátních originálních předmětů pocházejících ze sbírek Náprstkova muzea a Městského muzea Moravská Třebová.
Jejím záměrem je přiblížit široké veřejnosti přírodní svět faraonského Egypta a starověké Núbie pomocí předmětů, které starověcí obyvatelé nilských břehů používali během svého života, nebo s nimi byli pohřbeni.
Výstava je rozdělena do pěti částí. První se věnuje geologii nilského údolí a přilehlých pouští, druhá rostlinstvu, třetí zvířeně a čtvrtá člověku využívajícímu přírodní zdroje. Poslední, pátá část, přenese návštěvníka do zásvětních krajů a seznámí ho se staroegyptským bestiářem.
Ústředním exponátem instalace je rakev s mumií ženy jménem Har, která byla v době 4. stol. př. n. l. pohřbena ve středoegyptském Achmímu. Podobně jako řadu dalších předmětů přivezl tuto mumii z Egypta arcivévoda Josef Ferdinand Toskánský.
Návštěvníka bezesporu zaujmou rovněž mumie zvířecí, včetně mumií koček, krokodýlů, hadů, rejsků nebo čápa. Neméně pozornosti si však zaslouží také nádoby sloužící k výrobě a uchovávání piva nebo vína. Součástí výstavy jsou i chlebové placky upečené v době vlády slavné královny Hatšepsut před bezmála třemi a půl tisíci lety.
Jedním z nejcennějších vystavených předmětů je soška patřící do pohřební výbavy faraona Sethiho I. (vládl ve 13. století př. n. l.) uložené v panovníkově hrobě v Údolí králů.
Výstava Na březích Nilu jistě osloví všechny návštěvníky bez ohledu na věk, avšak lze ji díky její srozumitelnosti využít i jako doplněk školní výuky na základních a středních školách.
Výstava prací při příležitosti XXVI. mezinárodního semináře Společenstva českých knihařů.
vernisáž: 22. září 2023 | 14:00
informatorium a sloupový sál
- rukodělné knižní vazby Společenství českých knihařů
- knihy ze Studentské knihvazačské soutěže 2023 – tématem letošní soutěže je vazba knihy na zadaný titul:
Jan Amos Komenský: Janův breviář (vydáno 2020, Nadace Pangea)
- ukázka unikátních vazeb Karla Dudeška, rodáka z Boršic u Buchlovic
foto: nadacepangea.cz
Vážení návštěvníci,
z technických důvodu jsme nuceni o týden zkrátit trvání výstavy.
Poslední možnost ji zhlédnout tak máte do neděle 14. května.
Děkujeme za pochopení.
Výstava u příležitosti 500 let od narození Jana Blahoslava a 400. výročí sepsání Komenského Labyrintu světa.
Oba z Moravy pocházející biskupové Jednoty bratrské kromě svého duchovního poslání přispěli k povznesení české řeči a písemnictví a vytvořili díla nadčasové hodnoty. Zasloužili se rovněž o knihtisk. Blahoslav založil tiskárnu v Ivančicích, která se přestěhovala do Kralic. Její evakuaci do Lešna zařídil Komenský.
Členění výstavy
- Jednota bratrská a humanismus
Život a působení Jana Blahoslava | Synoda ve Slížanech 1557 a Jiří Izrael | Bratrská tiskárna
- 400 let od sepsání Labyrintu světa a Lusthausu srdce
Motiv labyrintu a jeho recepce napříč staletími | Komenského Labyrint jako dílo literární a filosofické | Odraz Labyrintu v umění