příspěvková organizace Ministerstva kultury

Bitva o slaměný hrad

Šermířský klub Uherský Brod (ŠKUB)
Město Uherský Brod
Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě

v rámci Brodského kulturního léta 2015
Vás zvou na zábavné odpoledne

BITVA O SLAMĚNÝ HRAD
SOBOTA 29. SRPNA 2015

13.00 | atrium muzea
Výroba papírové zbroje
materiál zajištěn, pomoc rodičů vítána
výhodou jsou vlastní nůžky nebo nožíky
děti do 6 let vstup zdarma
ostatní snížené vstupné – 20 Kč

16.00 | na louce za muzeem
Motivační bitva v podání ŠKUB
a Papírová bitva pro děti i jejich rodiče

mediální spolupráce
Český rozhlas Brno
Radio Proglas
Radio Čas

------------------------------------------------
Vydařené odpoledne
Jaromír Slavíček

Pomalu končí brodské kulturní léto. Počasí v něm bylo až snad příliš letní, ale i tak se Broďané mohli účastnit řady kulturních akcí, ať už to byly koncerty, výstavy či divadelní představení. S jedním z nich se mohli tuto sobotu seznámit dospělí, ale především děti na louce za Muzeem J. A. Komenského. Přičiněním kroužku brodských šermířů se všichni výše jmenovaní účastnili dobývání slaměného hradu. Protagonisty následujícího děje se stali jednak celníci, coby strana hájící hrad, do role jejich protivníků se pasoval cech řemeslníků -- tedy sedlářů, kovářů, obuvníků atd. A bylo se od samotného začátku na co dívat. Už jenom samotný hrad, tvořený balíky slámy, budil svým vzezřením oprávněný obdiv. Svou masivností, a vůbec svou originalitou. Jeho prostory hodlali bránit výše uvedení celníci, kteří svými slušivými uniformami notně připomínali portáše z Javorníků, bránící hranice. A právě těm nemohli, jak se říká, přijít na jméno řemeslníci. Jejich oděvy hýřily pestrostí, neboť byly namixované z různých textilií, stejně jako jejich obuv a vlastně i zbraně.

Samotné divadelní představení začalo sporem dvou celníků se stejným počtem řemeslníků ohledně práv celníků. Jak se dalo čekat, domluva mezi nimi nedopadla dobře, a tak musely přijít ke slovu zbraně. Celníci je již měli ve svém držení, řemeslníci se jimi museli teprve vyzbrojit. S jejich moderností však měli problémy. Převládaly u nich jen halapartny, kopí, jen sem tam byla vidět puška -- předovka. Naproti tomu celníci již od počátku disponovali šavlemi, v záloze měli dokonce i dělo. Zdálo by se tedy, že řemeslníci v nastávajícím boji neuspějí. Opak byl však pravdou. Nebojácně zaútočili na předpolí hradu a po krátkém, ale lítém boji se ho zmocnili. Pak zákonitě přišel na řadu hrad vlastní. První útok se nepovedl, leč útočící řemeslníci se nedali odradit. Přisunuli k hradbám žebřík za účelem zdolání hradeb.

Najednou na hradbách nastal boj muže proti muži. Ve snaze zabránit nejhoršímu celníci vytáhli odněkud dělo. Nabili ho, avšak střelný prach byl patrně vlhký, a tak k dělovým výstřelům docházelo jen opožděně. S postupem času se však ukázalo, že nadšení a početní převaha útočících řemeslníků byla rozhodující pro výsledek boje. Ti v konečné fázi boje využili beranidla, s jeho pomocí pronikli do hradu celníků, a bylo rozhodnuto. V hradu totiž získali dokument, umožňující zrušení celních bariér. A o to řemeslníkům přece šlo.

Co říct na závěr? Musíme v tomto divadelním představení ocenit výkony brodských herců. Byly skutečně autentické a přitom vrcholně zábavné. Pro diváky nesporně poutavé odpoledne po skončení popisované bitvy ještě zdaleka nekončilo. Následovala další bitva, tentokrát nově vzniklé koalice celníků a řemeslníků papírovými koulemi proti desítkám malých capartů, kteří se už od poledne s předstihem vyzbrojovali zbraněmi z papíru a lepenky. Tato bitevní klání skončilo remízou a spokojeností všech zúčastněných stran. Tak by to mělo být i v reálném životě!

Zbývá dodat, že slámu na hrad zapůjčily dvě firmy: ZOD Poolšaví z Prakšic a soukromý zemědělec Petr Šobáň, Vlčnov. Velké uznání pak samozřejmě patří pořadatelům: Muzeu JAK, Městu UB, Šermířskému klubu.

Bitva o slaměný hradBitva o slaměný hradBitva o slaměný hradBitva o slaměný hrad