příspěvková organizace Ministerstva kultury

XXVI. seminář Společenstva českých knihařů a výstava Knižní vazba 2023

21. září – 23. září 2023

 

Nejdéle používané citáty o knihách a knižní vazbě jsou beze sporu ty od Jana Amose Komenského. Uspořádat proto XXVI. seminář Společenstva českých knihařů právě v muzeu, které uchovává odkaz tohoto spisovatele, bylo skvělým propojením. Muzejní knihovna navíc cíleně sbírá Komenského tisky vázané nejlepšími mistry umělecké knižní vazby. O tom byla také úvodní přednáška paní Magdalény Ďurďové při zahájení semináře ve čtvrtek 21. 9. 2023.


Páteční a sobotní příspěvky se nejvíce věnovaly regionální osobnosti knihaře Karla Dudeška. O jeho životě a díle přednesla studentka Univerzity Pardubice Ludmila Stašová. Odborné škole v Uherském Hradišti, jejímž absolventem byl pan Dudešek, se věnovala knihovnice Slováckého muzea, paní Iveta Mátlová. Knižní vazby Karla Dudeška ze sbírek Knihovny Národního muzea představila kurátorka Martina Vyšohlídová. Obsahovou rozmanitost zajistily přednášky paní Miroslavy Šudomové o exlibris rodiny Helceletů a pana Viktora Košuta, který objasnil autorská práva v umění. Zejména pro přítomné studenty byly cíleny praktické přednášky o výrobě fotografických alb a krabiček s netopýřími křídly, které odprezentovaly paní Pavla Lukasová a Marie Benešová. Velký úspěch měl workshop předsedy spolku, pana Ivana Kopáčika, díky kterému si všichni mohli prakticky vyzkoušet základy slepotisku.


Vernisáž knižních vazeb členů spolku byla zahájena krátkým hudebním vystoupení slečny Terezie Novákové, která si pro tuto příležitost připravila dvě skladby na historickou niněru.


Výstava byla v tomto roce rozšířena i o soutěžní studentskou výstavu, prezentaci vazeb Karla Dudeška a výběr akvizic ze sbírky Muzea J. A. Komenského.


K příjemným osobním zážitkům byla vzpomínka pana Jaroslava Brabce na setkání s Karlem Dudeškem a společenský večer spojený s tombolou.


Na semináři se podíleli také prodejci knižního, restaurátorského a archivního materiálu, (VOSS Žádovice s.r.o., Ceiba, EMBA, Rytectví & Knihařství s.r.o) kteří své zboží nabízeli během semináře s výraznými slevami a oceněným studentům poskytli hodnotné ceny.


Seminář byl ukončen v sobotu 23. 9. valnou hromadou spolku, výstava v prostorách muzea pokračuje až do 12. 11. 2023.

 

XXVI. seminář Společenstva českých knihařů

 

XXVI. seminář Společenstva českých knihařů

 

XXVI. seminář Společenstva českých knihařů

 

XXVI. seminář Společenstva českých knihařů